top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAlpina Ogrody Zimowe

Ogród zimowy - z której strony domu go zbudować? Klucz do optymalnej ekspozycji słonecznej

Budowa ogrodu zimowego to marzenie wielu właścicieli domów. Oferuje on miejsce, gdzie komfort spotyka się z naturą. Jednak kluczem do sukcesu jest odpowiednie umiejscowienie - zastanawiasz się z której strony zbudować ogród zimowy? Ekspozycja słoneczna odgrywa tutaj kluczową rolę. Poznaj tajniki optymalnego wyboru strony dla Twojego ogrodu zimowego.

Ogród zimowy Alpina
Jasny ogród zimowy Alpina

1. Ekspozycja północna w ogrodzie zimowym: Zastanawiając się nad tym, z której strony zbudować ogród zimowy, warto zwrócić uwagę na ekspozycję północną. Ogrody zimowe zwrócone na północ otrzymują najmniej bezpośredniego światła słonecznego. To oznacza, że mogą być chłodniejsze w zimie, ale oferują równomierne, rozproszone światło przez cały dzień, co jest idealne dla wielu roślin.


Ogród zimowy Alpina
Przebudowa domu ogrodem zimowym Alpina

2. Południowa lokalizacja ogrodu zimowego: Ogrody zimowe z ekspozycją południową to prawdziwe słoneczne królestwo. To najjaśniejsza ekspozycja, oferując najwięcej bezpośredniego światła słonecznego przez cały dzień. Ogrody zimowe zwrócone na południe mogą być cieplejsze, co jest idealne w chłodniejszych klimatach. Jednak w cieplejszych miesiącach mogą się przegrzewać, dlatego ważne jest, aby zainwestować w odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną np. rolety i żaluzje oraz wentylację.


Zabudowa Alpina
Zabudowa aluminiowo szklana ze szklanym dachem Alpina

3. Ogród zimowy z ekspozycją wschodnią: Ogrody zimowe z ekspozycją wschodnią są narażone na poranne słońce, co sprawia, że są ciepłe i jasne w pierwszej części dnia. To idealne miejsce na poranną kawę! W miarę postępu dnia temperatura spada, co może być korzystne w cieplejszych klimatach.


Ogród zimowy Warszawa
Ogród zimowy z blendą Alpina

4. Zachodnia strona dla ogrodu zimowego: Zwracając ogród zimowy na zachód, możesz cieszyć się popołudniowym i wieczornym słońcem. Chociaż może to być przytulne miejsce na wieczorne spotkania, warto pamiętać, że popołudniowe słońce może być intensywne, co wymaga odpowiedniej ochrony przed przegrzewaniem.


Decydując się na budowę ogrodu zimowego, ważne jest, aby dokładnie przemyśleć jego lokalizację. Zastanawiając się z której strony zbudować ogród zimowy, zwróć uwagę na ekspozycję słoneczną. Dzięki temu Twój ogród zimowy będzie nie tylko miejscem relaksu, ale również funkcjonalnym dodatkiem do Twojego domu. Jeśli potrzebujesz więcej porad na temat projektowania ogrodów zimowych, skontaktuj się z nami!

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page