OGRZEWANIE
OGRODÓW ZIMOWYCH
Przy planowaniu ogrodu zimowego należy najpierw określić, jaką rolę ma pełnić: czy ma to być miejsce wypoczynku przez cały rok, czy jedynie w cieplejszych miesiącach, a także czy ma służyć jako jadalnia, miejsce pracy czy jako miejsce do hodowli roślin. Usytuowanie względem stron świata ma decydujący wpływ na funkcjonalność pomieszczenia, ponieważ określa warunki wewnętrzne, takie jak temperatura i wilgotność. Konstrukcja pomieszczenia musi zawierać system ogrzewania i wentylacji o wysokiej efektywności, ochronę przed promieniami słonecznymi i nawadnianie roślin.
OGRZEWANIE PODŁOGOWE
Jest najwygodniejsze i najtańsze w użytkowaniu, ponieważ działa na niskich parametrach wody zasilającej, oddając ciepło przez promieniowanie na dużej powierzchni. Instalacja ogrzewania podłogowego w ogrodzie zimowym jest podobna do instalacji w innych pomieszczeniach domu, zleca się zastosowanie jedynie osobnego rozdzielacza dla większej swobody w równoważeniu hydraulicznym, większej mocy i efektywności.
GRZEJNIKI KONWEKTOROWE
Grzejniki konwektorowe mogą stanowić wyłączne źródło ogrzewania. Aby uzyskać wystarczającą moc, wymagane jest dobranie ich powierzchni w stosunku do kubatury konstrukcji ogrodu zimowego
GRZEJNIKI KANAŁOWE
Są to grzejniki konwektorowe zabudowane w podłodze zamaskowane specjalną kratką. Grzejniki kanałowe działają na zasadzie konwekcji, co oznacza, że przepływająca przez wymiennik ciepła woda podgrzewa powietrze wokół niego, a następnie ogrzewa całe pomieszczenie
OGRZEWANIE KLIMATYZATOREM
Klimatyzator to urządzenie, które nie zajmuje miejsca, a stosunkowo szybko ogrzewa powietrze. Te urządzenia są zazwyczaj wyposażone w grzałki elektryczne lub pompę ciepła, która przetwarza energię z otoczenia na ciepło. Jednakże, trzeba pamiętać, że taki sposób ogrzewania jest kosztowny i urządzenie to jest bardziej skuteczne w chłodzeniu oranżerii w upalne dni.
CAŁOROCZNY OGRÓD ZIMOWY A KOMFORT CIEPLNY W BUDYNKU
Ogród zimowy poprawia charakterystykę energetyczną budynku, szczególnie jeśli jest ogrzewany. Analiza bilansu cieplnego wykazuje, że ogród zimowy zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło do 15-20% dzięki zyskom energii solarnej, przy założeniu, że jest usytuowany na południe. Kluczowe jednak jest zastosowanie właściwej technologia i materiałów, w tym ciepłych systemów profili oraz szyb zespolone o współczynniku przenikania ciepła na minimalnie na poziomie 1 W/(m2 K). Wybór odpowiedniego materiału do wykończenia przegrody przylegającej do ogrodu, takiego jak kamień w ciemnym kolorze, również przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może dalej zredukować straty ciepła.
OGRZEWANIE PODŁOGOWE W CAŁOROCZNYM OGRODZIE ZIMOWYM
Ogrzewanie podłogowe jest najwygodniejsze i najtańsze w użytkowaniu, ponieważ działa na niskich parametrach wody zasilającej, oddając ciepło przez promieniowanie na dużej powierzchni. Jest dobrze skonstruowane do akumulacji ciepła i nie traci energii na ogrzewanie całej kubatury pomieszczenia. Jednak, większa bezwładność ogrzewania podłogowego oznacza powolne reagowanie na zyski ciepła od nasłonecznienia i jego częściowe przegrzewanie. Wybór wykończenia podłogi jest również ważny, ponieważ materiały o niskim współczynniku przewodzenia ciepła nie są odpowiednie dla ogrzewania podłogowego. Aby zapewnić dodatkowe źródło ciepła w ogrodzie zimowym, można zainstalować grzejnik konwektorowy, który zostanie załączony, jeśli samo ogrzewanie podłogowe nie zapewni wystarczającej ilości ciepła. Instalacja ogrzewania podłogowego w ogrodzie zimowym jest podobna do instalacji w innych pomieszczeniach domu, zleca się zastosowanie jedynie osobnego rozdzielacza dla większej swobody w równoważeniu hydraulicznym, większej mocy i efektywności.
Ostatnie okresy zimowe wydają się być bardziej umiarkowane, ale warto pamiętać, że ekstremalnie niskie temperatury w okolicach -20°C nadal mogą wystąpić. Dlatego można rozważyć zabezpieczenie się poprzez dodatkowe źródło ciepła, na przykład grzejnik konwektorowy, który zostanie użyty, jeśli ogrzewanie podłogowe nie zapewni wystarczającej ilości ciepła.
OGRZEWANIE KONWEKTOROWE I KANAŁOWE W OGRODACH ZIMOWYCH
Grzejniki konwektorowe mogą stanowić wyłączne źródło ogrzewania. Aby uzyskać wystarczającą moc, wymagane jest dobranie ich powierzchni w stosunku do kubatury konstrukcji ogrodu zimowego. Zalecane jest także użycie grzejnika kanałowego czyli grzejnika konwektorowego zabudowanego w podłodze zamaskowanego specjalną kratką. Grzejniki kanałowe działają na zasadzie konwekcji, co oznacza, że przepływająca przez wymiennik ciepła woda podgrzewa powietrze wokół niego, a następnie ogrzewa całe pomieszczenie. Dodatkowo, dzięki możliwości wyposażenia w wentylator, grzejnik kanałowy może działać jeszcze wydajniej, co pozwala mu na pełnienie roli wyłącznego źródła ogrzewania w ogrodzie zimowym. Grzejnik kanałowy, jeśli jest odpowiednio podłączony do źródła chłodu, na przykład pompy ciepła z funkcją chłodzenia, może również chłodzić pomieszczenie w okresie letnim. To sprawia, że jest to rozwiązanie wszechstronne dla każdego domu, nie tylko ogrzewające, ale także chłodzące.
OGRZEWANIE OGRODU ZIMOWEGO KLIMATYZATOREM
Ogrzewanie klimatyzatorami ogrodów zimowych jest popularnym sposobem na zapewnienie komfortowej temperatury w niskich temperaturach. Klimatyzator jest urządzeniem, które nie zajmuje miejsca, a stosunkowo szybko ogrzewa powietrze. Te urządzenia są zazwyczaj wyposażone w grzałki elektryczne lub pompę ciepła, która przetwarza energię z otoczenia na ciepło. Jednakże, trzeba pamiętać, że taki sposób ogrzewania jest kosztowny i urządzenie to jest bardziej skuteczne w chłodzeniu oranżerii w upalne dni.
OGRZEWANIE OGRODU ZIMOWEGO TRADYCYJNYM GRZEJNIKIEM C.O.
Do ogrzewania zimowego ogrodu możemy użyć klasycznych grzejników na ścianę, które są stosunkowo popularne ze względu na przystępną cenę i łatwy montaż oraz użytkowanie. W przypadku jeżeli ogród zimowy staje się częścią domu bez oddzielenia przegrodą ścienną często ciepło uzyskiwane z tradycyjnych metod ogrzewania bywa wystarczające. Taka metoda sprawdzi się jedynie przypadku prawidłowo wykonanej ciepłej konstrukcji ogrodu zimowego.
STEROWANIE TEMPERATURĄ
W OGRODZIE ZIMOWYM
System sterujący, wyposażony w termostaty elektroniczne, zarządza wszystkimi opisanymi urządzeniami, w tym ogrzewaniem podłogowym pozwalając nam uzyskanie optymalnej dla nas temperatury wewnątrz pomieszczenia. Popularyzacja urządzeń smart z funkcją zdalnego zarządzania systemem obejmuje także systemy grzewcze w ogrodach zimowych. Wyposażenie dodatkowe konstrukcji takie jak urządzenia do automatycznego uruchamiania ogrzewania, otwierania krat wentylacyjnych i zasłaniania żaluzji, są bardzo przydatne i pozwalają na nadzór nad oranżerią w kilku prostych kliknięciach na naszym telefonie.