top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAlpina Ogrody Zimowe

Ogród zimowy ciepły czy sezonowa zabudowa zimna ?

Ogród zimowy to doskonałe rozwiązanie, które umożliwia cieszenie się naturą i roślinnością nawet w chłodniejsze dni. Jednak przed przystąpieniem do budowy takiego ogrodu, warto zastanowić się, czy chcemy stworzyć ogród zimowy ciepły czy zimny. Każda z tych opcji ma swoje unikalne cechy i aspekty, które należy wziąć pod uwagę.


Nowoczesny ogród zimowy
Antracytowy ogród zimowy całoroczny

Całoroczna konstrukcja ogrodu zimowego Ogród zimowy ciepły, zwany także ogrodem całorocznym, jest doskonałym wyborem dla tych, którzy pragną spędzać w nim czas również zimą. Ogród zimowy ciepły wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań, takich jak grzejniki kanałowe, ogrzewanie podłogowe lub klimatyzatory, aby zapewnić komfort termiczny. Jest to bardziej praktyczne rozwiązanie, choć wiąże się z wyższymi kosztami inwestycji.

Sezonowe zabudowy nieizolowane termicznie Z kolei zimny ogród zimowy, zwany także sezonową zabudową, jest tańszą opcją. Jest on użytkowany przez około 8-9 miesięcy w roku, zwykle od marca do listopada. Ogród zimowy sezonowy świetnie sprawdza się jako miejsce do przechowywania roślin domowych w okresie spoczynku i roślin tarasowych jesienią i zimą. Jednak nie jest ogrzewany, więc w chłodniejsze dni może być zbyt zimno, aby w nim przebywać.


Ogród zimowy zimny na balkonie
Sezonowa zabudowa balkonu

Ogród zimowy całoroczny czy ogród letni ? Ostateczna decyzja dotycząca wyboru między ogrodem ciepłym a zimnym zależy od preferencji inwestora. Jednak przed podjęciem decyzji o budowie takiego ogrodu, warto rozważyć następujące kwestie

1. Cel użytkowania: Zastanów się, do czego ma Ci służyć ogród zimowy. Jeśli planujesz spędzać w nim czas również zimą, warto rozważyć ogród zimowy ciepły. Jednak jeśli zamierzasz korzystać z niego tylko przez określony sezon, tzw. Ogród letni może być odpowiedni. 2. Koszty: Ogród zimowy ciepły będzie droższą inwestycją o około 30-40% w zależności od konstrukcji. Jeśli budżet jest istotnym czynnikiem, zimna zabudowa sezonowa może być bardziej opłacalną opcją. 3. Użyteczność: Zabudowa sezonowa zimna często jest wykorzystywana do przechowywania roślin domowych w okresie spoczynku i roślin tarasowych w okresie jesienno-zimowym. Ogród ciepły oferuje większą elastyczność i umożliwia korzystanie z niego przez cały rok. Jest nazywany mieszkalnym ogrodem zimowym gdyż stanowi dodatkową przestrzenią mieszkalną przez wszystkie pory roku. 4. Konstrukcja: Ogród ciepły wymaga solidnych fundamentów, ciepłego systemu profili oraz wypełnień z szyb zespolonych. Konstrukcja zimnego ogrodu zimowego może być bardziej elastyczna, fundament jest wymagany tylko w przypadku większych obciążeń, szyby stosujemy pojedyncze często w formie szyb przesuwanych. 5. Ogrzewanie: Ogród zimowy ciepły wymaga odpowiedniego systemu ogrzewania, takiego jak ogrzewanie podłogowe, grzejniki kanałowe lub klimatyzacja. Ogrzewanie zimnego ogrodu zimowego może być opcjonalne lub ograniczone do przenośnych grzejników, gdyż straty ciepła przez nieizolowaną konstrukcję są na tyle duże że stałe ogrzewanie tego typu powierzchni jest nieopłacalne. 6. Wentylacja: Zarówno ogród ciepły, jak i zimny powinny być odpowiednio wentylowane. W przypadku ogrodów ciepłych konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, poprzez np. okna dachowe aby regulować temperaturę i zapewnić roślinom zdrowe środowisko. Natomiast w przypadku sezonowej zabudowy wystarczające są otwory wentylacyjne (szkło przesuwne, drzwi harmonijkowe itp.)


Całoroczny ogród zimowy
Ciepły ogród zimowy jako powiększenie domu

Przy projektowaniu ogrodu zimowego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomogą zaplanować izolację, wentylację i ogrzewanie, aby korzystanie z ogrodu było komfortowe i bezpieczne. Solidne fundamenty i odpowiednia konstrukcja zapewnią trwałość i stabilność ogrodu zimowego.

Niech Twój ogród zimowy stanie się oazą spokoju i piękna, która będzie przyciągała uwagę przez cały rok.


53 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page