top of page
Cementowanie podłogi

FUNDAMENT POD OGRÓD ZIMOWY

Kompleksowa realizacja

Realizacja pełnego zakresu prac budowlanych w ramach przygotowania fundamentu pod ogród zimowy to dla naszej firmy standard. Chcemy zapewnić naszym klientom kompleksowe rozwiązania i zadowolenie z efektów końcowych. Budowa ogrodu zimowego wymaga specjalistycznego projektu inżynierskiego, który musi być zgodny z normami budowlanymi oraz zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom. Każdorazowo konstrukcja musi być dokładnie przeliczona pod kątem obciążenia wiatrem i śniegiem.

GŁĘBOKOŚĆ POSADOWIENIA FUNDAMENTU POD OGRÓD ZIMOWY

Fundament pod taką konstrukcję musi mieć odpowiednią wytrzymałość, izolację przeciwwodną oraz termiczną, aby zapobiec efektom przemarzania i nie dopuścić do pękania fundamentu oraz skraplania się pary wodnej. Głębokość posadowienia fundamentu ogrodu zimowego jest bardzo ważna dla trwałości konstrukcji. Aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo, należy umieścić fundament poniżej strefy przemarzania gruntu. W zależności od regionu, w którym znajduje się budynek, głębokość ta może się różnić. Ważne jest również, aby nie łączyć płyty czy fundamentów pod ogród zimowy bezpośrednio z domem, lecz zastosować szczelinę dylatacyjną.

TYPY FUNDAMENTU POD CAŁOROCZNY OGRÓD ZIMOWY

Istnieją dwa podstawowe typy fundamentów, które mogą być stosowane pod ogrodami zimowymi: fundament pełny oraz ława żelbetowa wzdłuż ścian pionowych konstrukcji.

Fundament pełny to rodzaj fundamentu, który sięga na głębokość, która zapewni mu stabilność. W tym przypadku, pod każdym punktem konstrukcji ogrodu zimowego umieszczony jest pionowy element fundamentu, który opiera się na stabilnym podłożu. W ten sposób uzyskuje się jednolitą konstrukcję, która jest wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne.

Drugim typem fundamentu, który może być stosowany pod ogrodami zimowymi, jest ława żelbetowa wzdłuż ścian pionowych konstrukcji. Wewnątrz ogrodu zimowego wystarczy prosta wylewka betonowa. Taki fundament składa się z jednej lub kilku długich, wąskich belek żelbetowych, które biegną wzdłuż ścian pionowych konstrukcji. Ława żelbetowa jest łatwiejsza w wykonaniu i tańsza niż fundament pełny, ale wymaga, aby ziemia pod nią była dobrze ubita i stabilna.

Wybór między fundamentem pełnym a ławą żelbetową zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj gleby, obciążenie konstrukcji oraz warunki klimatyczne. Ostateczna decyzja powinna być podejmowana przez specjalistę, który bierze pod uwagę indywidualne wymagania klienta oraz warunki miejsca, w którym ogród zimowy będzie zlokalizowany.

nadziemna fundamentu została oddzielona izolacją przeciwwilgociową. Izolacje tą stosuje się by zapobiec przenikaniu wilgoci z powietrza i uszkodzeniom, które może spowodować.

Fundament do ogrodu zimowego - Alpina - 2.jpg

IZOLACJA FUNDAMENTU

Izolacja fundamentu ogrodu zimowego jest bardzo ważnym etapem budowy, który ma zapewnić ochronę przed wilgocią i zimnem. Fundament musi być odpowiednio zabezpieczony przed przemarzaniem i przenikaniem wody, aby ogród zimowy mógł służyć przez wiele lat.

Do izolacji pionowej fundamentu stosuje się zwykle polistyren ekstrudowany XPS, znany również jako styrodur. Jest to materiał o niskiej przewodności cieplnej, który skutecznie izoluje od zimna. Polistyren XPS nakłada się na zewnętrzną część fundamentu, a następnie wykleja folią EPDM, która zapobiega zawilgoceniu izolacji i jej uszkodzeniu.

Izolacja pozioma fundamentu wykonuje się zazwyczaj przy użyciu styropianu. Jest to materiał, który dobrze izoluje i jest stosunkowo tani w porównaniu do innych rozwiązań. Izolacja pozioma jest ważna, ponieważ zapobiega przenikaniu wilgoci do wnętrza ogródka zimowego.

Ważne jest również, aby część nadziemna fundamentu została oddzielona izolacją przeciwwilgociową. Izolacje tą stosuje się by zapobiec przenikaniu wilgoci z powietrza i uszkodzeniom, które może spowodować.

Fundament przygotowany pod ogrzewanie podłogowe

Jeżeli myślimy o zainstalowaniu ogrzewania podłogowego w ogrodzie zimowym, należy pamiętać o tym już na etapie fundamentu. Płyta tarasu, na której zostanie zainstalowane ogrzewanie podłogowe, powinna być wykonana jako oddzielny element, który nie będzie narażony na wpływ rozszerzalności termicznej grzejników. Dzięki temu unikniemy pęknięć i uszkodzeń płyty. W takiej sytuacji najczęściej wykonuje się szczelinę w posadzce tarasu, w płaszczyźnie izolacji termicznej. Następnie, szczelinę wypełnia się izolacją, stosując przepony przeciwwodne.

bottom of page