top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAlpina Ogrody Zimowe

Ogrzewanie w ogrodzie zimowym całorocznym

Zaktualizowano: 10 maj 2023

Planując ogród zimowy, należy określić jego funkcję i usytuowanie względem stron świata, ponieważ wpływa to na warunki wewnętrzne, takie jak temperatura i wilgotność. Wymaga to zastosowania odpowiedniej technologii i materiałów, w tym systemów ogrzewania i wentylacji o wysokiej efektywności, ochrony przed promieniowaniem słonecznym i nawadniania roślin.


Ogrzewanie klimatyzatorem. Realizacja Alpina

Straty ciepła a ogród zimowy Ogród zimowy zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło budynku do 15-20% dzięki zyskom energii solarnej, szczególnie jeśli jest usytuowany na południe. Odpowiednio dobrane materiały, takie jak ciepłe systemy profili oraz szyby zespolone o minimalnym współczynniku przenikania ciepła, kamień w ciemnym kolorze do wykończenia przegrody przylegającej do ogrodu, a także wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, mogą dalej zredukować straty ciepła. Warto pamiętać jednak, że z uwagi na specyfikę budowy z wykorzystaniem głównie szkła, ogrzewanie ogrodu zimowego musi być dobrze zaplanowane.


Ogrzewanie podłogowe w ogrodach zimowych

Ogrzewanie podłogowe w ogrodzie zimowym to doskonałe rozwiązanie, które oferuje wiele korzyści. Dzięki swojej konstrukcji i niskim parametrom wody zasilającej, jest nie tylko wygodne, ale również ekonomiczne w użytkowaniu. Ogrzewanie podłogowe emituje ciepło przez promieniowanie na dużej powierzchni, co sprawia, że jest skuteczne i efektywne.

Jedną z najważniejszych zalet ogrzewania podłogowego jest jego zdolność do akumulacji ciepła. Dzięki temu nie traci energii na ogrzewanie całej kubatury pomieszczenia, co przekłada się na oszczędności. Warto jednak pamiętać, że większa bezwładność ogrzewania podłogowego może wpływać na opóźnione reagowanie na zyski ciepła od nasłonecznienia i może prowadzić do częściowego przegrzewania pomieszczenia.

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze ogrzewania podłogowego, jest materiał wykończenia podłogi. Materiały o niskim współczynniku przewodzenia ciepła nie są odpowiednie dla tego rodzaju ogrzewania. Dlatego ważne jest odpowiednie dobranie materiałów, aby zapewnić optymalną efektywność i komfort cieplny.


W przypadku ogrodu zimowego, gdzie temperatura może być niższa niż w innych pomieszczeniach domu, istnieje możliwość instalacji dodatkowego źródła ciepła. Grzejnik konwektorowy może być doskonałym uzupełnieniem ogrzewania podłogowego, zapewniając dodatkową ilość ciepła w sytuacjach, gdy samo ogrzewanie podłogowe nie jest wystarczające.


Instalacja ogrzewania podłogowego w ogrodzie zimowym jest podobna do instalacji w innych pomieszczeniach domu. Jednak zaleca się zastosowanie osobnego rozdzielacza, co pozwoli na większą swobodę w równoważeniu hydraulicznym oraz zwiększenie mocy i efektywności systemu.

Ogrzewanie podłogowe ogród zimowy. Realizacja Alpina

Ogrzewanie konwektorowe i kanałowe w ogrodach zimowych Aby zapewnić odpowiednią temperaturę w ogrodzie zimowym, można zastosować grzejniki konwektorowe lub kanałowe. Grzejniki konwektorowe są skutecznym źródłem ogrzewania, ale ich moc musi być dobrana odpowiednio do kubatury konstrukcji. Grzejnik kanałowy, umieszczony w podłodze i zabudowany specjalną kratką, działa na zasadzie konwekcji, podgrzewając powietrze wokół niego i ogrzewając całe pomieszczenie. Dzięki wentylatorowi, grzejnik kanałowy może działać jeszcze wydajniej, a po podłączeniu do źródła chłodu może pełnić również funkcję chłodzenia w okresie letnim.


Grzejnik kanałowy. Realizacja Alpina

Ogrzewanie ogrodu zimowego klimatyzatorem Innym sposobem na ogrzewanie ogrodu zimowego jest użycie klimatyzatora. Urządzenie to nie zajmuje dużo miejsca i szybko ogrzewa powietrze. Klimatyzatory są wyposażone w grzałki elektryczne lub pompę ciepła, która przetwarza energię z otoczenia na ciepło. Należy jednak pamiętać, że ogrzewanie klimatyzatorem może być kosztowne, a urządzenie to jest bardziej skuteczne w chłodzeniu oranżerii w upalne dni.


Nowoczesny grzejnik w ogrodzie zimowym. Realizacja Alpina

Tradycyjne grzejniki

Ogrzewanie ogrodu zimowego tradycyjnymi grzejnikami na ścianę może być skutecznym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli ogród zimowy jest częścią domu bez oddzielnej ściany działowej. Takie grzejniki są stosunkowo popularne ze względu na przystępną cenę i łatwy montaż oraz użytkowanie. Jednakże, warto pamiętać, że tradycyjne grzejniki na ścianę mogą nie być wystarczające, jeśli ogród zimowy nie jest wykonany zgodnie z zasadami budowy ciepłej konstrukcji.

Sterowanie temperaturą w ogrodzie zimowym System sterowania temperaturą w ogrodzie zimowym, wyposażony w termostaty elektroniczne, pozwala na zarządzanie wszystkimi opisanymi urządzeniami, w tym ogrzewaniem podłogowym. Dostępne są również systemy smart z funkcją zdalnego zarządzania, które umożliwiają automatyczne uruchamianie ogrzewania, otwieranie krat wentylacyjnych i zasłanianie żaluzji. To bardzo przydatne rozwiązania, które pozwalają na nadzór nad oranżerią w kilku prostych kliknięciach na telefonie.

58 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 Comments


Tadeusz Biedroń
Tadeusz Biedroń
Apr 26, 2023

Jaki mamy współczynnik U?

Like
Alpina Ogrody Zimowe
Alpina Ogrody Zimowe
Apr 26, 2023
Replying to

Wszystko zależy od wyboru typu konstrukcji i rodzaju wypełnień. My swoim klientom zalecamy ciepły system profili i wypełnienia szklane dwukomorowe o współczynniku U=0,5 W/(m2K), wtedy osiągamy na oknie współczynnik około 0,8-0,9W/(m2K). Z doświadczenia wiemy że jest to wystarczające aby bez zwiększonych kosztów ogrzać nawet dużą powierzchnie ogrodu zimowego i cytując jednego z naszych klientów pozwala na "nocowanie w zimie pod rozgwieżdżonym niebem" :)

Like
bottom of page